Cześć, od czasu do czasu pokazuje wydruki z drukarki. Posiadam drukarkę Pirx 3D 2.0. Mam bardzo duży sentyment do tej maszynki. Jest to jeden z klonów ultimaker-a. Wszystkie pliki projektu drukarki są dostępne na GitHub-ie sami zobaczcie TUTAJ dzięki temu mogę sobie wycinać części zamienne 😀 O pewnych nie doskonałościach tej misternej konstrukcji opowiem innym razem 🙂 Również projekt elektroniki jest do ściągnięcia. Płytka została zaprojektowana w starszej wersji eagla (przed czasami kiedy wykupił go Autodesk). Niestety kod źródłowy do procesora nie jest dostępny. Mamy jednie skompilowany plik (.hex) 🙁

Dobrze przejdźmy do rzeczy. Maszynka pracowała około 2-3 lat u mnie. Dzielnie znosił przeprowadzki 🙂 Materiał z jakiego jest zbudowana to sklejka. Z nostalgią i dumą dodam że firma Pirx zaczęła bum drukarkowy jako pierwsza w Krakowie, niestety firma finalnie splajtowała 🙁

„Standardowymi” łożyskami stosowanymi w drukarkach są łożyska liniowe LM8UU

Ponieważ są tanie wykonane w dobrych dokładnościach i co ważniejsze wchodzą na wałki 8mm które całkowicie wystarczają w typowych drukarkowych konstrukcjach.

Słyszałem dzięki mojemu koledze Maćkowi że firma Igus specjalizuje się w bezsmarowych rozwiązaniach.

Firma oferuje zamienniki do łożysk LM8UU pod nazwą RJ4JP 01-08. Chciałem je koniecznie założyć, ponieważ liczyłem na cichszą pace maszynki oraz brak konieczności smarowania. Co więcej producent deklaruje że są przeznaczone do drukarek 3D.

Jak widać łożyska nie posiadają kulek jedynie wycięcia, całe wykonane są z plastiku.

W przypadku konstrukcji mojej drukarki oprawy na łożyska zbudowane z połączonych plastrów sklejki…

I… przy montażu okazało się że mój plan legł w gruzach. Niestety po skręceniu łożyska zostały minimalnie ściśnięte przez sklejkę co spowodowało że wałki się zablokowały w plastikowych łożyskach liniowych 🙁 w przypadku metalowych łożysk to nastąpiło, ponieważ to prędzej sklejka się odkształciła minimalnie, a nie stalowe łożyska 🙂

Warto tutaj zaznaczyć że jeśli by ktoś chciał wykonać ramę z plexi nie jest to dobrym wyborem, ponieważ plexi nie jest tak „elastyczna” sklejka.

W moim przypadku łożyska się nie sprawdziły, ponieważ obudowa łożysk nie były precyzyjnie wykonane myślę, że kiedy oprawy były by wykonane ze stali i z odpowiednimi tolerancjami nie było by problemów z zastosowaniem plastikowych łożysk.

Na pewno wykorzystam jeszcze otrzymane łożyska bo szkoda aby się zmarnowały.

Jeśli macie jakieś doświadczenia dobre lub złe doświadczania z łożyskami RJ4JP 01-08 zapraszam do pozostawiania komentarza.

Pozdrawiam serdecznie