Jakiś czas temu zapragnąłem programować ESP8266 w C używając SDK okazało się o ile konfiguracja środowiska arduino okazało się w miarę proste to konfiguracją narzędzi do programowania w czystym C lub C++ nie jest już takie proste.

Co do programowania układów w czystym C podstawową pozycją jest Kolban’s book on the ESP8266 autorstwa Neil’a Kolbana który aktywnie udziela się również na oficjalnym forum. W tym momencie również jest dostępna pozycja Kolban’s book on ESP32 która jest przewodnikiem po programowaniu ESP32. Obydwa e-booki można pobrać za darmo przeciągając suwaki do minim lub wynagrodzić autora kilkoma dolarami za kompendium jakie przygotował.

Oczywiście obydwie pozycję pokazują jak programować nasze układy w C/C++ omawiają dokładnie cześć sprzętową oraz funkcje zawarte w SDK.

Dziś chciałbym pokazać jak skonfigurować nasze środowisko w systemie Windows. W internecie można zobaczyć jak skonfigurować wszystko pod Linuxem ale jest stosunkowo mało opisów jak to skonfigurować pod windows, bez żadnych maszyn wirtualnych lub znacznie dziwniejszych wynalazków.

Jako edytora użyjemy użyjemy znienawidzonego przez użytkowników Visual Studio… Eclipse 🙂

Spokojnie nie będzie strasznie 😉

Czego potrzebujemy:

  1. Eclipse
  2. Wtyczki do programowania w C/C++ (jeśli pobraliśmy czyste eclipse)
  3. Kompilatora g++
  4. Nieoficjalnej paczki SDK pod Windowsa
  5. Skryptu który doinstaluje dodatki oraz ustali odpowiednie ścieżki

 

  1. Zacznijmy od początku Eclipse możemy pobrać z oficjalnej strony projektu https://eclipse.org/downloads/ 

2. Instalujemy wtyczkę CDT ( C/C++ Development Tooling). Otwieramy nasze eclipse Menu Help -> Market Place

W okienko wpisujemy CDT i instalujemy

3. Czas na instalacje kompilatora C czas na MinGW. Pobieramy instalator z oficjalnej strony na SourceForge

Po ściągnięciu postępujemy standardowo

Po zainstalowaniu ukaże nam się lista

    klikamy prawym klawiszem na mingw32-gcc-g++ i zaznaczamy Mark for installation potem z głównego menu wybieramy  installation ->  Mark All Upgardes czekamy aż proces instalacji przebiegnie do końca

4. Czas na instalację nieoficjalnego SDK przygotowywanego przez Mikhail Grigoriev’a Instalacja przebiega standardowo instalujemy w domyślnej lokalizacji

5. Czas na instalację skryptu do MinGW doda n odpowiednie ścieżki i pobierze dodatkowe pliki. Skrypt możemy pobrać z dwóch lokalizacji z TUTAJ lub TUTAJ  pobieramy wypakowujemy. Uruchamiamy z prawami administratora skrypt install-mingw-package.bat 

Naciskamy enter i po pomyślnej instalacji otrzymujemy komunikat

Wszystko przebiegło pomyślne i mamy już skonfigurowane środowisko 😀

Dziękuje ze wytrwaliście 🙂 teraz już będzie z górki czyli import naszych projektów do eclipse oraz kompilacja i wgrywanie naszych wspaniałych programów 🙂

Do dzieła 😀

Otwieramy eclipse  Menu  ->  File -> Import

Wybieramy Existing Projects into Workspace

przechodzimy do folderu Espressif  i zaznaczamy Example, przy domyślnej instalacji powinien znajdować się w lokalizacji jak poniżej.

Otwieramy Blinky i przechodzimy do pliku user_main.c znajdziemy tam kod naszego programu

Skompilujemy projekt oraz wgramy do naszego mikrokontrollera ważne jest aby po jakichkolwiek zmianach w plikach kliknąć zapisz lub zapisz wszystko to ikonka dyskietki lub dwóch dyskietek na górnym pasku menu wtedy zmiany zostaną wprowadzone w przeciwnym razie kompilujemy wersje zapisaną wcześniej plików czyli w efekcie nasze zmiany nie zastaną wprowadzone.

Aby wgrać nasz program klikamy zakładkę Make Target w prawej części okna i flasch nasz program zostanie wgrany, oczywiście przed tym musimy wprowadzić nasz układ w tryb bootloadera. Na dole w konsoli zobaczymy pasek postępu.

Jeśli przypadkiem domyślny port szeregowy nie zgadza się z portem na jakim jest nasza przejściówka możemy to edytować w pliku projektu o nazwie Makefile usuwamy # i wpisujemy numer naszego portu od tego momentu w projekcie gdzie edytowaliśmy Makefile numer portu będzie pobierany z Makefile.

ufff… dotarliśmy do końca gratuluję

Zapraszam na kolejne artykuły.